Звіт про виконання комплексної Програми реалізації молодіжної політики та розвитку фізичної культури і спорту у Хмельницькій міській територіальній громаді на 2017-2021 роки

Управліннями молоді та спорту, культури і туризму, праці та соціального захисту населення, Департаментом освіти та науки,  Департаментом інфраструктури міста та іншими проводиться робота з виконання заходів реалізації Програми.

На виконання завдань та заходів Програми щорічно виділяються кошти з  бюджету Хмельницької міської територіальної громади, що дало змогу реалізувати заходи програми. Якщо у 2017 році використано 32,4 млн. грн., то у 2021 році  101,7 млн. гри. (за 5 років понад 300 млн. грн.).

До послуг мешканців громади працюють 4 дитячо-юнацьких спортивних школи комунальної форми власності, 13 ДЮСШ різних форм власності, школа вищої спортивної майстерності, понад 30 клубів фізкультурно-спортивного спрямування, 20 підліткових клубів за місцем проживання, спортивно-культурний центр “Плоскирів”, КУ «Молодіжний центр» та Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

В місті функціонує  1 стадіон, 12 футбольних полів, 239 спортивних майданчиків, з них 38 майданчиків з тренажерним обладнанням, 17 тенісних кортів, 35 спортивних майданчиків зі штучним покриттям (27 в загальноосвітніх школах громади та 8 – в дитячо-юнацьких спортивних школах), 8 басейнів з них три 25-ти метрових, 79 спортивних залів, 1 льодовий майданчик, 1 легкоатлетичний манеж.

З 2018 року при  спортивно-культурному Центрі «Плоскирів» функціонує спортивно-розважальний центр з плавальним басейном за адресою вул. Зарічанська, 11 Ж.

Розвивається велоінфраструктура міста. Станом на жовтень  2021 року довжина побудованих доріжок становить 18 640 м.

На  зміцнення матеріально-технічної бази Центу по роботі з дітьми та підлітками  виділено та використано 2,177 млн. грн. Протягом 2018-19 рр. по місту встановлено 14 антивандальних столів для настільного тенісу та 6 столів для гри у шахи.

Проведено капітальні ремонти в чотирьох підліткових клубів за місцем проживання та  в трьох дитячо-юнацьких спортивних школах на суму 2,5 млн. грн.

У жовтні 2021 року стартували роботи першої черги з оновлення та реконструкції парку Молодіжного. За концепцією оновлення парку тут мають з’явитися: нові майданчики, зелений амфітеатр, оглядовий майданчик, міні сцени, зони для пікніків, зовнішнє освітлення, велопарковка, тераси в комплекті з лавками, окремо лавки, навіси, смітники тощо.

У 2019 році розпочато будівництво сучасного Палацу спорту (вул. Прибузька, 5/1А) на 3500 тисячі глядацьких місць. Майбутній Палац спорту розміститься на чотирьох поверхах і складатиметься зі спортивного та фізкультурно-оздоровчого корпусів. На його будівництво з міського бюджету виділено 60 млн. грн., з державного – 125 млн. грн.

Розроблено проектно-кошторисну документацію та визначено генерального підрядника на будівництво спеціалізованого залу боксу.

Планується будівництво Льодового палацу.

Об’єкти спортивної інфраструктури рівномірно розташовані у різних районах міста, що дає змогу ними користуватись усім бажаючим з відсутністю дискомфорту через віддалене розташування того чи іншого об’єкту.

У 2019 році створено комунальну установу «Молодіжний центр», для якої виділено приміщення в центрі міста за адресою вул. Кам’янецька, 63 і проведені ремонтні роботи цього приміщення  на 1200 тис. грн., що дало змогу проводити щорічно понад 150 заходів, залучати близько 7000 осіб учнівської та  студентської молоді, сприяти розвитку неформальної освіти та волонтерського руху. Протягом звітного періоду приміщення КУ «Молодіжний центр» також надавалось представникам громадських об’єднань, комунальних установ для проведення близько 65  заходів, тренінгів, презентацій.

Завдяки підтримці міської влади у 2021 році з метою розвитку молодіжних ініціатив КУ «Молодіжний центр» виділено приміщення під  організацію «Пластовий центр» для розвитку  пластового руху за адресою вул.  Сковороди, 9/3.

До послуг дітей та молоді з метою формування здорового способу життя і проведення змістовного дозвілля побудовано два скейт-парки:

  • майданчик  «Палацу творчості дітей та юнацтва», який діє з 2017 року. Фігури скейт-парку орієнтовані для катання на велосипедах BMX серед початківців та аматорів, а також на самокатах від новачків до професіоналів;
  • в парку ім. М. Чекмана,  що побудований у 2018 році  в рамках конкурсу “Міські ініціативи” ( 93,0 тис. грн).

Значна увага міською владою і громадськими організаціями приділялась наданню соціальних послуг різним категоріям дітей та молоді. Центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді щороку надається в середньому 10,5 тис. послуг (соціально-педагогічних, психологічних, юридичних, інформаційних).

У період з 2017 по 2021 рік роботи Хмельницьким міським Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді  розширено спектр  діяльності та розпочато роботу у нових напрямках, зокрема:

  • безкоштовна психологічна діагностика готовності дітей до школи;
  • в літній період запроваджено «Психолог просто неба» з метою популяризації роль психологічної грамотності серед населення;
  • рубрика «Поради психолога» на ТРК «Місто», де висвітлюються актуальні теми сьогодення;
  • групи взаємодопомоги для товариства молоді з інвалідністю «Перспектива»;
  • до новорічних свят для сімей, що знаходяться у складних життєвих обставинах запровадили вітання та розвезення подарунків за адресами проживання;
  • започатковано роботу круглого столу “Взаємодія суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насиллю” за участю партнерів соціальної взаємодії –  служби у справах дітей та управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, ювенальної превенції, Хмельницького обласного Центру соціально-психологічної допомоги;
  • онлайн-кампанія з попередження та припинення домашнього насильства та насильства за ознакою статі “Не треба мовчати — треба говорити!”, в рамках якої публікувалися соціальні  відеоролики та інформаційні матеріали;
  • цикл тренінгів для тренерсько-викладацького складу відділень футболу, гандболу, волейболу та регбі ДЮСШ №1.
  • тренінг «Профілактика емоційного та професійного вигорання» з метою створення умов психологічного розвантаження, інформування про сучасні прийоми стабілізації емоційного стану для різних груп населення;
  • налагоджено спільну роботу з  ГО МАА «Хмельницький Центр здорової молоді».

На організацію оздоровлення дітей у 2017 році виділялось 1280,0 тис. грн, у 2021 році – 6067,0 тис. грн. У позаміському дитячому закладі оздоровлення та відпочинку «Чайка» Хмельницької міської ради  протягом п’яти років  облаштовано новий спортивний майданчик, встановлені тренажери, оновлені санвузли та душові кімнати, замінена підлога, придбані велосипеди, матраци та подушки.  

Близько 8 тисяч дітей пільгових категорій міста щорічно проходять оздоровлення в дитячих санаторіях, оздоровчих закладах та таборах з денним перебуванням із залученням бюджетних коштів. Мережу таборів збережено.

У 2016 році створено молодіжну громадську раду при управлінні, до якої ввійшли представники молодіжних громадських організацій та студентського самоврядування (на сьогодні – молодіжна рада Хмельницького), за ініціативи якої реалізовано понад 30 проєктів різної спрямованості.

Протягом останніх років активізувалась діяльність молодіжних об’єднань. Так, за ініціативи молоді проведено 4 фестивалі всеукраїнського  та міжнародного рівня: форум української молоді діаспори «Хмельниччина-2019», який  протягом 6 днів об’єднав 40 представників молодіжної діаспори із 20 країн (США, Сербія, Хорватія, Молдова, Литва, Угорщина, Польща та ін.) та представників молодіжних організацій із різних регіонів України; фестиваль”My Fest” до Дня молоді, дитячий мистецький фестиваль «Таланти України», Respublica FEST – фестиваль музики та стріт-арт,  флешмоби (створення Вишиванки, гербу міста тощо).

Проведені молодіжні форуми, в ході яких відбуваються презентації діяльності громадських організацій, обмін досвідом та обговорення спільних проектів. Так, щороку Управління молоді та спорту надає фінансову підтримку, в середньому, 10-ти молодіжним громадським організаціям на впровадження соціальних проектів на суму 100,0 тис. грн.

Завдяки активності молодих хмельничан наше місто тричі поспіль бере участь в конкурсі «Молодіжна столиця України» і входить до десятки міст, що пройшли до фіналу.

Започатковано традицію перегляду фільмів «просто неба» у мікрорайонах міста.

За кошти  бюджету громади надано кредити 6 молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам на придбання житла на суму 1118,2 тис. грн. (2017-2021 рр.).

До Дня молоді та міжнародного Дня студента активісти громадського руху відзначаються грамотами міської ради. Вперше у 2021 році запроваджено премію міського голови «За вагомі досягнення молоді у розбудові Хмельницької міської територіальної громади в різних сферах суспільного життя» у розмірі 5,0 тис. грн. Цьогоріч визначено 12 лауреатів.

З метою утвердження національно-патріотичного виховання молоді започатковано низку нових форм роботи:

  • проведення історичних брейн-рингів для учнів старших класів «Бій під Крутами»;
  • лекторіїв та виставок світлин До Дня вшанування Героїв Небесної Сотні «Зима, що нас змінила, експозиції «Pro Чорнобиль».;
  • флешмобів за участю учнів закладів загальної середньої освіти Хмельницької міської територіальної громади  «Доброволець» до Дня Вишиванки;
  • загальноміські квест ігри «Стежками героїв» до Дня Героїв України, «За нашу і  вашу свободу» до Революції гідності, «Втрачена хоругва» до Дня захисника України;
  • дебатні турніри «Твоє місто, твій вибір».

Ведуться публікації в соціальних мережах в рамках інформаційного проєкту «Цей день в історії» – інформаційний довідник про визначні дати, події та особистості.

Проводиться робота в інклюзивному напрямку: творчі зустрічі, концерти,  мотиваційні зустрічі, майстер-класи  з фотомистецтва, які мали продовження у фотовиставці «Ті, що світять» та флешмобі до Міжнародного дня людей з інвалідністю в ТЦ «Оазис» та перша інклюзивна спартакіада  з трьох видів спорту : футбол, шахи та теніс настільний.

З метою підвищення рівня компетентностей молоді організовуються навчання, тренінги, реалізовуються проєкти з неформальної освіти, розвитку лідерських якостей, волонтерства: триденне онлайн навчання «Активні громадяни», навчання для молоді за програмою Британської ради; школу неформальної освіти молоді «Я – агент змін», серія тренінгів та воркшопів, яка направлена на розкриття можливостей участі молоді у процесах суспільних перетворень; воркшоп із заповнення грантових заявок; освітній проєкт «Школа журналістики» – тренінг спрямований на покращення медіаграмотності молоді; молодіжний онлайн форум «Навколо освіти» з метою розкриття освітніх можливостей для молоді; проєкт «Школа здорових стосунків», проєкт онлайн риторики «Твій голос».

У травні 2021 року стартував проєкт «Молодіжний подкаст на базі МЦ». Проведено конференцію «Чому волонтер?». Протягом червня проведено ряд «наукових пікніків», кінопереглядів та лекторіїв «просто неба», круглий стіл у форматі «світового кафе» «Можливості для молоді». Реалізовано триденний виїзний проєкт «Школа сучасного лідера» для учнів старших класів. За напрямом неформальної освіти реалізовується проєкт «Молодіжна просвіторія».

Молодь повинна набувати нових компетентностей впродовж усього життя, а не орієнтуватися лише на отримання формальної освіти. Молодіжну політику варто формувати в умовах сьогодення на запит молоді, а отже надавати підтримку молодіжним ініціативам.

Фізичною культурою та спортом в м. Хмельницькому регулярно займаються понад 20 тис. чол., з них біля 7,5  тис. чол. в секціях дитячо-юнацьких спортивних шкіл, школи вищої спортивної майстерності, спортивних клубів. Відвідують заняття з фізичної культури в навчальних закладах містах 60 тис. учнів та студентів. Управління молоді та спорту щорічно проводить понад 140 міських спортивно-масових заходів. Поряд з тим проводяться чемпіонати міста з видів спорту, які культивуються в м. Хмельницькому.

Стало традицією проводити в місті відкриті міські змагання з шахів пам’яті А. С. Сургунда, відкриті міські змагання з тенісу “Зірки Поділля”, велогонку “Тур братів Стародубів”, відкритий міський турнір з боксу на честь Заслуженого тренера України А. Чумакова, пам’яті Є. Кужельного, «Проскурівську риболовну лігу», міські змагання з футболу серед учнів ЗОШ на призи міської ради до Дня міста.

З’являються нові  спортивні  проєкти, які цікаві мешканцям міста та користуються попитом хмельничан.  В  місті у 2018 році вперше в Україні проведено шкільний фестиваль в рамках спортивного руху «JUNIOR Z», участь в якому взяли близько 2 тис. учнів загальноосвітніх шкіл міста.

Організовано дворові Олімпійські ігри в мікрорайонах міста, в яких беруть участь близько 500 дітей.  Започатковано міську Лігу за програмою «Дитяча легка атлетика IAAF» та спортивно-масові заходи серед школярів «Cool Games».

Стало гарною традицією проводити пробіги вулицями міста, такі як  «KHMELNYTSKY СITY RUN”, «Нова пошта напівмарафон», «Святковий забіг» до Дня міста, в яких беруть участь мешканці міста, області та гості з інших міст України. В рамках заходів проводяться забіги для учасників АТО, які отримали поранення під час військових дій на сході України, ветеранів військової служби, військовослужбовців України та інших держав. Започатковано в 2019 році проведення велозаїзду та пробігу вгору «Вершина Свободи».

В травні 2019 року в місті почав працювати проект «Fitness city» в рамках якого на спортивному комплексі «Поділля» щосуботи  проводились тренування від найкращих тренерів міста.

Департамент освіти та науки Хмельницької міської ради надає безкоштовно спортивні споруди середніх навчальних закладів для проведення занять дітей, які займаються в дитячо-юнацьких спортивних школах та спортивних клубах міста.

Управлінням молоді та спорту спільно з центром “Інваспорт”, при якому функціонує дитячо-юнацька спортивна школа та навчається 350 дітей, щорічно проводиться міська спартакіада для дітей-інвалідів “Повір у себе” та окремі фізкультурно-спортивні заходи.

До складу збірних команд України входять понад 50 спортсменів міста. Спортсмени міста гідно представляють місто на міжнародній арені. Марина Бех-Романчук на  чемпіонаті Європи 2021 року з легкої атлетики здобула золоту, срібну нагороду чемпіонату світу 2020 року та чемпіонату світу у приміщенні 2021 року; Щавінська Тетяна тричі виборола  золото чемпіонату світу, срібло  та бронзу чемпіонату Європи з пауерліфтингу та встановила світовий рекорд, Чумак Дмитро виборов на чемпіонаті Європи здобув три золоті нагороди у ваговій категорії 102 кг, а на чемпіонаті світу – срібло. Полміра Квіквінія став чемпіоном Європи у 2021 році, срібний призер чемпіонату світу 2021 року з гирьового спорту та володар Кубку Європи 2021 року.

З 2019 року почала виплачуватись стипендія міського голови кращим спортсменам міста у розмірі 10 тис. грн. для спортсменів,  які посіли I-VI місце на чемпіонатах світу та Європи серед чоловіків та жінок у олімпійських видах програми, Європейських, Олімпійських, Паралімпійських  та Дефлімпійських іграх.

Виплачується стипендія міського голови двадцяти кращим спортсменам міста та премія міського голови  двадцяти кращим тренерам міста.

Збільшено норми витрат на харчування під час проведення спортивних заходів.

Регбійна команда “Поділля” приймає участь та постійно вдало виступає у чемпіонаті України з регбі-7 та регбі-15. Жіноча гандбольна команда “ДЮСШ №1-ХНУ” та чоловіча команда з гандболу «ХНУ-ДЮСШ № 1» увійшли до вищої  ліги чемпіонату України. Чоловіча волейбольна команда «Поділля» змагається у вищій лізі, а жіноча волейбольна команда “Новатор” – у першій лізі чемпіонату України з волейболу. 

Футбольна команда “Поділля” у чемпіонаті України з футболу увійшла до першої ліги ПФЛ України,  футзальна команда “Сокіл” виступає екстра-лізі чемпіонату України з футзалу. Розпочала виступи  в чемпіонаті та Кубку  України з баскетболу жіноча команда БК «Хмельницька-Політехніка» у першій лізі та розпочала виступи у вищій лізі чоловіча команда БК «Хмельницький».

Проводяться чемпіонати міста з футзалу серед юнаків в різних вікових групах, участь приймає біля 50 команд.  У чемпіонаті та Кубках міста з футзалу  взяло участь понад 110 команд. Проводяться чемпіонати  та кубки міста з міні-футболу та футболу.

Реалізація попередньої Програми дала певні позитивні результати. Напрацьовано нові механізми підтримки молоді у реформуванні молодіжної сфери, зміцнено матеріально-технічний стан спортивних закладів, створено умови для популяризації здорового способу життя, збільшена кількість осіб, охоплених соціальними послугами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.