
ЕМОЦІЙНА ЗРІЛІСТЬ – це бути щасливими і знати, що життя не ідеальне. Вона приходить разом із уроками життя, рухом вперед, адаптацією до життя та знайомством з його ритмами.
Емоційна зрілість – це певна ступінь особистісного розвитку. Це той внутрішній стан, який допомагає нам гідно долати всі складнощі, і при цьому отримувати максимальне задоволення від проживання кожного дня. Емоційна зрілість – це стан, коли людин цілком може покластись на себе, вона спокійна й розсудлива. На жаль, навіть у дорослому віці далеко не всіх людей можна назвати емоційно зрілими.
Існує кілька ознак емоційної зрілості. Поговоримо про кожну з них.
Відокремленість від батьків
По перше – ви емоційно відокремлені від своїх батьків. Це означає, що ви не намагаєтеся заслужити любов і схвалення батьків. А також не впадаєте в паніку, коли ваша мама вами незадоволена. У вас не виникає почуття провини, коли відмовляєте своїм батькам в їх проханнях. Ви не відчуваєте до них сильної образи, страху або гніву. Ви приймаєте їх такими, якими вони є, і дозволяєте їм бути просто людьми.
Реакція на події
Ви реагуєте на події у вашому житті відповідно до величини. Тобто, яскравість ваших емоційних реакцій відповідає значущості події. Ви здатні впоратися з сильними переживаннями, такими як горе, не йдучи при цьому в залежності або депресію.
Емоційний інтелект
У вас розвинений емоційний інтелект. Ви добре усвідомлюєте свої почуття і вмієте їх контролювати. Ви можете визначати різні відтінки своїх почуттів – ви відрізняєте гнів від дратівливості, вину від сорому. І при цьому ви добре розпізнаєте почуття оточуючих людей і здатні до співпереживання.
Приватні кордони
У вас збудовані приватні кордони. Ви чітко розумієте, як з вами можна, а як з вами не можна. Ви вмієте говорити «ні», не відчуваючи при цьому почуття провини або страху осуду. Ви вмієте говорити про свої бажання та потреби, вмієте просити про допомогу, коли це необхідно. При цьому ви також поважаєте особисті кордону інших людей і вмієте приймати відмови.
Самодостатність
Ви самодостатні і здатні самі себе розважити. Вам не потрібен хтось інший, щоб відчувати себе наповнене і гармонійно. Але при цьому ви не боїтеся близькості і щирого контакту з іншими. Вам добре як на самоті, так і в стосунках. Вони прагматичні і реалістичні.
Після складної роботи по з’ясуванню свого стану, емоційно зрілі люди оцінюють проблему з властивим їм спокоєм і смиренністю. Вони не вперті. Вони не наполягають на своїй правоті, якщо виявляють, що не мають рації, і вони спокійно реагують, коли виявляють помилки.
При цьому, навіть численні помилки не можуть занадто нашкодити їх стану, тому що вони знають, що це трапляється з усіма і постійно.
Жити в теперішньому
Ви вмієте жити в теперішньому моменті. Ви не зациклюєтеся на минулому, і не йдете в надмірні фантазії про майбутнє.
Усвідомленість
Емоційна зрілість проявляється в усвідомленості. Досягненням можна вважати, коли в будь-який момент людина може “натиснути на паузу” і поглянути на себе, дати оцінку власним емоціям і почуттям незважаючи на їх найширший спектр.
Симптоми емоційної незрілості
Емоційна незрілість характеризується такими симптомами:
- Емоційна ескалація.
- Навішування ярликів.
- Звинувачення.
- Обман.
- Нарцисизм.
- Бажання бути в центрі уваги.
- Пасивно-агресивна поведінка.
- Імпульсивна поведінка.
Намір
Аби досягнути емоційної зрілості потрібно поставити намір. Для того, щоб прийти до емоційної зрілості, поставте намір прийняти відповідальність за своє життя і створювати її своїми руками. Це перший крок, без якого неможливі подальші.
Намір відрізняє те, що в ньому є рішення діяти і розуміння того, як рухатися до своєї мети.
Самоспостереження
Щоб мати можливість вибирати як реагувати на ту чи іншу подію, в першу чергу, необхідно помічати і точно називати те почуття або емоцію, яка з’явилася автоматично, яку ми не вибирали свідомо чи з якої ми не можемо впоратися. Для того щоб почати спостерігати за своїми проявами, рекомендую використовувати «Щоденник емоцій» – спеціальний зошит для записів. Виберіть зручний час протягом дня і присвятіть його тому, щоб помітити якесь почуття або емоцію ви проживаєте зараз.
Зосередження уваги
Відзначайте ситуації і звертайте увагу на сфери життя, в яких виникають найбільші емоційні складнощі. В які моменти ви відразу ж займаєте оборонну позицію? Чому? Чого ви боїтеся? Безліч відповідей варто шукати в дитинстві.
Тригери можуть запускати не тільки батьки, але і шкільне оточення, друзі дитинства. Старі рани будуть кровоточити все життя, якщо за них не взятися з розумом.
Усвідомленість «тут і зараз»
Для того щоб помічати і точно визначити свої емоції необхідний навик усвідомлення себе в моменті, в «тут і зараз». Такий навик можна і потрібно тренувати. У цьому допоможуть спеціальні вправи для зосередження уваги, медитації, йога. Вибрати найбільш відповідний вам варіант і практикуйте його регулярно.
Усвідомлений вибір
Коли ви навчитеся бути присутнім в моменті «тут і зараз», наступним кроком буде усвідомлений вибір тих станів, в яких хочеться проживати життя. Це і є управління собою. Замість того щоб бути заручником життєвих обставин, власних автоматичних реакцій і негативних, руйнівних емоцій, ви стаєте активним творцем свого життя і можете наповнювати його красивими станами – натхненням, радістю, впевненістю, безтурботністю, гармонією, довірою і любов’ю.
Гармонійні відносини
Досягаючи емоційної зрілості, ви вибираєте, яких відносин хочете з іншими людьми, і вмієте створювати їх. Глибоке знання себе відкриває можливість розуміти і відчувати оточуючих. Замість того щоб конкурувати, порівнювати, сперечатися і конфліктувати, можете створювати красиві, гармонійні відносини, в яких є взаємозбагачення, розуміння і любов.
Статтю підготовив практичний психолог: Каритун Оксана