Поширеніші проблеми підлітків та їх вирішення

Підлітковий вік – це час змін. Підлітки вразливі, нерідко потрапляють у тенета шкідливих звичок, а це – крок до серйозних проблем у дорослому віці. Досить часто батьки не в змозі дати раду проблемній поведінці своєї дитини.

Розгляньмо, які проблеми найпоширеніші в дітей підліткового віку і як батьки можуть із цим упоратися.


Як зарадити проблемам підлітків

Підлітковий вік непросто пережити і дітям, і їхнім батькам. Єдиний спосіб здолати проблеми цього віку – знати про них усе й бути до них готовими. Ось низка проблем, з якими досить часто стикаються підлітки.

1. Фізичні зміни – Зміни в зовнішньому вигляді
Нормальна поведінка: підлітки дотримуються моди, тому можуть зухвало вдягатися або фарбувати волосся в неприродні кольори. Навіть якщо дитина заявляє про своє бажання зробити собі тату – утримайтеся від жорсткої критики, це не найгірше, що вона може зробити. Погляди можуть змінитися, коли зміниться мода. У дівчаток формуються груди, і спочатку це може спричиняти незручності. Дівчатка починають усвідомлювати свою фігуру. У хлопчиків ламається голос і починає рости волосся на обличчі. Це найпомітніша зміна, яка відбувається з ними в підлітковому віці. Головною проблемою для підлітків є прищі.

Збільшується м’язова маса. Іноді це призводить до надлишкової маси тіла.Посилюється запах тіла.

Тривожні сигнали: зміни в зовнішньому вигляді повинні насторожити вас у тому випадку, якщо вони супроводжуються проблемами в школі або іншими проявами поганої поведінки. Звертайте особливу увагу на те, чи немає на тілі підлітка слідів порізів або інших каліцтв, чи не змінювалася різко його вага останнім часом.
Фізичні зміни в підлітків відбуваються через зміну їх гормонального фону.

Рекомендації

Кращий спосіб допомогти дитині пройти через цей період – це розповісти їй про зміни, що з нею відбуваються.
Поясніть підлітку, що зміни тіла – це нормально. Їх переживає кожен підліток. Надайте допомогу при адаптації до змін: визнайте зміни самі й допоможіть дитині визнати їх. Привчіть дитину до здорового раціону і фізичних вправ. Це стане запорукою її здоров’я й гарної фізичної форми.

2. Емоційні зміни – Зміни настрою
Нормальна поведінка: гормональні зміни й особливості розвитку дитини призводять до того, що часто змінюється настрій, дитина стає дратівлива і відчуває труднощі з контролем емоцій. Зміни гормонального фону викликають у підлітків не тільки фізичні, а й емоційні зміни. Підлітки бувають надмірно емоційні (і це теж пов’язано з гормонами). Геть усе може зробити їх щасливими, сумними або злими.

Дівчатка-підлітки занадто вразливі й часто плачуть. Часті перепади настрою властиві і хлопчикам, і дівчаткам. Фізичні зміни стають причиною появи саморефлексії в підлітків. Діти, які рано досягають статевої зрілості, можуть почуватися дивно.

У підлітковому віці діти часто усвідомлюють власну неповноцінність або, навпаки, перевагу над іншими. В дітей часто виникають думки про секс. Це може викликати в них почуття провини.

Тривожні сигнали: різкі зміни в характері, погана успішність, постійне занепокоєння та смуток або проблеми зі сном можуть свідчити про депресію, булінг або інші емоційні проблеми. Поставтеся серйозно до будь-яких згадок підлітка про суїцид.

Рекомендації

Допоможіть дитині подбати про себе. Скажіть йому, що цілком нормально відчувати те, що він відчуває.

Заохочуйте дитину займатися фізичними вправами. Фізична активність підтримує в організмі рівень «гормону щастя» серотоніну, що відповідає за позитивні почуття.

Заохочуйте підлітка говорити. Слухайте його без осуду. Не давайте йому порад, якщо він до них не готовий. Поговоріть із дитиною про те, як ви переживали свій підлітковий вік. Це дасть змогу зрозуміти, що почуватися так, як він почувається, – цілком нормально. Мотивуйте дитину займатися тим, що їй подобається, оскільки це допоможе їй скерувати емоції у творче русло.

3. Зміни в поведінці – Постійні суперечки й опір

Нормальна поведінка: прагнучи отримати незалежність, діти часто сперечаються з батьками. Емоції, що їх відчуває підліток, здатні спричинити у нього імпульсивну поведінку, яка нерідко шкодить і йому самому, і людям навколо. Імпульсивна поведінка типова для дітей підліткового віку і триває упродовж усього цього періоду. Діти в цей період ставлять під сумнів установлені батьками правила і роблять те, що самі вважають за доцільне. У підлітків інтенсивно розвивається мозок. Це робить їх примхливими й упертими. Гормональні зміни у хлопчиків-підлітків штовхають їх до фізичних протистоянь. Вони також люблять слухати гучну музику. Прагнучи стати більш самостійними, підлітки хочуть спробувати щось нове й ризикувати. Це виявляється в легковажній поведінці.

Брехня – одна з найпоширеніших поведінкових проблем серед дітей. Підлітки брешуть, аби уникнути конфліктів із батьками або через страх.

Тривожні сигнали: посилення суперечки, прояви жорстокості вдома. Дитина вплутується в бійки та вчиняє протиправні вчинки. Всі ці ознаки свідчать про ненормальну поведінку підлітка.

Рекомендації

Проблеми з поведінкою підлітків завдають багато незручностей батькам. Але пам’ятайте, що це – тимчасовий етап, і він цілком природний.

Щоб виправити поведінку підлітка, важливо заручитися його довірою. Поговоріть із ним, вислухайте його. Не варто критикувати, бо це тільки погіршить ситуацію. Дайте зрозуміти дитині, що ви любите його таким, яким він є. Мотивуйте його завжди залишатися собою, а не підлаштовуватися під інших. Пам’ятайте, що дитина тією чи іншою мірою залежить від своїх емоцій, а тому потребує вашої підтримки. Допоможіть йому: розкажіть, як ви дієте, відчуваючи смуток, злість, ревнощі тощо. Ваші підказки стануть йому в нагоді, коли він даватиме раду власним емоційним проблемам.

Агресія й жорстокість

Агресія особливо часто властива хлопчикам-підліткам. У них розвиваються м’язи, грубшає голос, спостерігається період активного росту. Крім того, вони стають емоційно більш вразливими. Підлітки часто вплутуються в шкільні бійки. Кожна людина має право на фізичну безпеку. Якщо підліток проявляє жорстокість у ставленні до вас – негайно зверніться по допомогу до родичів, друзів сім’ї або, за крайньої необхідності, в поліцію. Це не означає, що ви не любите свою дитину – просто особиста безпека повинна бути для вас на першому місці.

У підлітковому віці гнівливими стають не тільки хлопчики, а й дівчатка. Однак вони найчастіше виявляють гнів вербально, а не фізично. Хлопчики більше схильні розбивати речі, ляскати дверима або бити кулаком в стіну, коли перебувають у гніві. Іноді діти вихлюпують свій гнів на батьків. Без сумніву, це засмучує і тривожить усіх батьків, особливо матерів, які виховують дітей без чоловіка. Однак не варто миритися з такою поведінкою підлітка – це шкідливо як для нього, так і для вас.

Ще гіршим є те, що підлітки можуть почати знущатися над однолітками. Це – крок до серйозних проблем. Дитина може потрапити в погану компанію й чинити незаконні дії.

Імпульсивна поведінка підлітків може призводити до серйозних наслідків. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щорічно 180 підлітків у всьому світі гине від насильства з боку однолітків.

Ознаки жорстокої поведінки в підлітків

Ні для кого не таємниця, що підліткова жорстокість сьогодні – надзвичайно актуальна проблема, і її масштаби постійно зростають. Кіно й телебачення роблять з жорстокості елемент шоу, інтернет-сайти часто пропонують глядачеві відповідний контент, комп’ютерні ігри провокують підлітків на прояв жорстокості в реальному житті. Звичайно, не кожен підліток настільки схильний до даного впливу, але групу ризику становлять емоційно нестійкі підлітки або ті, хто страждає на різні психічні розлади. Наслідки такого впливу можуть бути трагічними.

Батькам потрібно звертати особливу увагу на наступні сигнали:

 • підліток грає з будь-якого роду зброєю;
 • підліток сильно захоплений жорстокими комп’ютерними іграми, фільмами або інтернет-сайтами, які пропагують жорстокість;
 • підліток загрожує тим, хто його оточує, або замішаний в буллінгу;
 • підліток уголос фантазує про те, як жорстоко він вчинив би з ким-небудь;
 • підліток проявляє жорстокість у ставленні до тварин.

Як поводитися з розлюченим підлітком

Багатьом підліткам важко справлятися з гнівом, і тому вони приховують його за різними емоціями, такими як фрустрація, збентеження, смуток, страх, сором тощо. Коли підліток не може впоратися з почуттями, він може накинутися на опонента, піддаючи інших і себе ризику. У більшості випадків підлітки не можуть усвідомити свій гнів, висловити його прийнятним способом або попросити підтримки.
Завдання батьків у такому випадку – допомогти впоратися з емоціями й навчити висловлювати гнів більш конструктивно. Для цього дотримуйтеся таких рекомендацій:

 • Установіть межі, правила й покарання за їх порушення. Коли ви й ваша дитина спокійні, поясніть їй, що відчувати гнів – це нормально, але важливо знайти прийнятний спосіб висловлювати його. Якщо підліток накидається на вас, він повинен понести покарання. Наприклад, позбутися будь-яких домашніх привілеїв або навіть мати справу з поліцією. У підлітковому віці межі й правила потрібні більше, ніж будь-коли.
 • Спробуйте зрозуміти, що ховається за гнівом підлітка. Він засмучений чи перебуває в депресії? Можливо, підліток так поводиться тому, що в його друзів є речі, які він не може собі дозволити? А можливо, підлітку просто потрібно, щоб його вислухали й не засуджували?
 • Будьте уважні до тривожних сигналів. Можливо, ваш підліток перед спалахами гніву відчуває головний біль або починає ходити по кімнаті? Або, можливо, у нього викликає злість певний шкільний предмет? Коли людина може збагнути, що викликає в неї злість – їй стає легше контролювати емоції й не допустити, щоб вони вийшли з-під контролю.
 • Допоможіть дитині знайти здоровий спосіб контролювати гнів. Для цього добре підійдуть фізичні вправи: біг, їзда на велосипеді, скелелазіння або командні види спорту. Побити боксерську грушу – також ефективний спосіб упоратися з нападом гніву. Щоб заспокоїтися, можна також танцювати або грати гучну музику. Деякі підлітки використовують для цього творчість: малюють або пишуть.
 • Надайте підлітку простір, де він зможе заспокоїтися. Коли підліток відчуває гнів, йому потрібне безпечне місце, де він зможе опанувати себе. Не переслідуйте свого підлітка, не вимагайте негайних вибачень чи пояснень, поки напад гніву не минув – це тільки погіршить ситуацію або навіть спровокує фізичну агресію.
 • Учіться справлятися з власним гнівом. Ви не зможете допомогти підлітку, якщо самі втрачаєте самовладання. У будь-якій ситуації вам необхідно залишатися спокійними та врівноваженими, незважаючи на всі можливі провокації підлітка. Якщо в сім’ї прийнято кричати або кидати речі, підліток засвоює, що так висловлювати гнів цілком допустимо.

Коли ви обізнані – значить, у змозі допомогти

Колись ви самі були підлітками. Але як тільки ваша дитина вступає в підлітковий вік, вам здається, що ви не знаєте про підлітків геть нічого. Зрозумійте: ви вже проживали все те, із чим стикається ваш підліток. Будьте уважні й постарайтеся зрозуміти, що він відчуває. Це допоможе впоратися з багатьма проблемами

4. Куріння, алкоголь і наркотики

Нормальна поведінка: більшість підлітків рано чи пізно пробують алкоголь і сигарети. Батькам потрібно чесно й відверто поговорити з підлітком, щоб переконатися, що ці експерименти не переросли в залежність.

Найчастіше підлітки пробують цигарки, алкоголь або наркотики під тиском однолітків. Схильність до ризикованої поведінки , «Гострі відчуття», якщо їх не припинити, здатні перерости в шкідливу звичку.

Якщо хтось із батьків палить або вживає алкоголь, це може стати прикладом для наслідування. Низька самооцінка або бажання здатися «крутим» нерідко підштовхують дітей до вживання алкоголю або наркотиків. Якщо алкоголь або цигарки легкодоступні, виникає спокуса їх спробувати.

Тривожні сигнали: якщо випадки вживання алкоголю або наркотиків повторюються або супроводжуються проблемами в школі – є ризик алкогольної або наркотичної залежності.

Рекомендації

Будьте уважні до поведінки вашої дитини. Звертайте увагу на те, чи добрі у неї апетит і сон. Не стежте за дитиною і не звинувачуйте її в тих чи інших провинах. Заохочуйте її бути чесною, ділитися з вами своїми думками. Обговорюйте з нею її проблеми.

Якщо дитина не хоче розмовляти з вами. Не змушуйте дитину здавати аналізи на наркотики, оскільки це може призвести до конфліктів між вами.
При крайній потребі зверніться по допомогу до лікаря, він може поставити дитині декілька запитань, щоб з’ясувати, чи вживає вона алкоголь або наркотики.

5. Сексуальне здоров’я й венеричні захворювання

Розвиток вторинних статевих ознак у підлітків викликає в них незвичні почуття й заохочує їх досліджувати власне тіло. У цьому віці у підлітків відбуваються перший поцілунок, перший повільний танець, перше побачення тощо. Без опіки батьків дитина може почати статеве життя раніше, ніж буде до цього готовий, та не готові батьки. Така ситуація може призвести до небажаної вагітності. Це найбільший ризик, із яким стикаються дівчатка-підлітки. Незахищений секс також може спричинити низку венеричних хвороб.

Рекомендації

Поговоріть із дитиною про сексуальне життя. Ваше завдання – пояснити їй важливість безпечного сексу. Гормональні зміни змушують підлітків діяти імпульсивно. Тому вам варто поспілкуватися про наслідки незахищеного сексу і його вплив на все подальше життя. Поінформованість – єдиний спосіб запобігти ранній вагітності й венеричним захворюванням у підлітків.

6. Соціальне життя

Нормальна поведінка:

Під час статевого дозрівання підлітків починає цікавити протилежна стать. У цей період у них починають розвиватися статеві органи. Підлітки можуть ніяково почуватися в різних соціальних ситуаціях. Підлітки перебувають у пошуку образу власного «Я». Вони шукають зразки для наслідування вдома або серед свого кола спілкування. Підлітки часто думають над тим, які вчинки є правильними й неправильними. Вони сумніваються стосовно багатьох явищ. Потрібен час, щоб вивчити та прийняти свою сексуальність. І дівчатка, і хлопчики переживають «дивні» почуття у ставленні до протилежної статі й часто не знають, що із цим робити. У підлітковому віці діти починають ходити на побачення. Вони неохоче говорять про це з батьками. Ще одним важливим аспектом соціального життя підлітка є конкуренція. Діти у всьому змагаються один з одним. Це свідчить про той чи інший рівень їхньої самооцінки. Думки й почуття, пов’язані із сексом, можуть здатися дитині неправильними. Вони нерідко відчувають провину із цього приводу. Коло спілкування підлітка розширюється. Він спілкується з друзями наживо, телефоном, у соціальних мережах тощо.

Тривожні сигнали: варто насторожитися, якщо в підлітка різко змінилося коло спілкування (особливо, якщо нові друзі схиляють його до поганої поведінки), коли він протестує проти справедливих правил і обмежень або бреше, щоб уникнути покарання. Також про будь-які проблеми може свідчити те, що підліток багато часу проводить на самоті, або приховує від вас своїх нових знайомих.

Рекомендації

Знайомства та стосунки – це делікатні питання, про які підліток може говорити досить неохоче. Не ставте його в незручне становище. Якщо спілкуєтеся на такі теми, робіть це розважливо. Прийміть факт, що дитина більше часу проводить із друзями, ніж із вами. Просто дайте йому зрозуміти, що ви завжди будете поряд, коли йому це знадобиться. Діліться з дитиною своїм життєвим досвідом. Розповідайте історії, що траплялися з вами в підлітковому віці. Це може бути корисним.

7. Інтернет-залежність

Нормальна поведінка: Поява соціальних мереж багато в чому змінила спілкування між людьми. Особливо на підлітків впливає Інтернет. Підлітки нерідко годинами розмовляють телефоном, листуються в соціальних мережах або просто грають в ігри. Якщо підліток проводить багато часу перед комп’ютером, це ще не означає, що він залежний від Інтернету. Але він міг би з більшою користю для себе скористатися часом, який проводить перед комп’ютером.

Тривожні сигнали:

Підлітки, котрі надмірно захоплюються інтернетом, зазвичай мають менше друзів і менш активне соціальне життя. Вони проводять час на самоті перед монітором. Інтернет – залежність також зменшує фізичну активність. Це формує нездоровий і малорухливий спосіб життя. Зменшує з часом потребу в спілкуванні в цілому. Така поведінка негативно впливає на успішність підлітків.

Рекомендації

Не забороняйте дитині користуватися інтернетом. Це лише зробить дитину упертішою у своєму бажанні відвідувати всесвітню мережу. Натомість мотивуйте сина або дочку зайнятися іншими справами. Ви можете контролювати дитину, але вона, імовірно, сприйме це вороже. Пам’ятайте, що вона вже не малюк і має право на самостійні рішення. Підказуйте дітям правильні рішення, але ніколи не приймайте рішень за них. Організовуйте заходи, що змусять спілкуватися наживо з іншими людьми, наприклад, сімейні вечері. Установіть у домі обмеження щодо використання електронних пристроїв. Наприклад, визначте час, коли дитині не можна користуватися мобільним телефоном. Але в свою чергу теж дотримуйтесь встановлених вами правил.

13 коментарів до “Поширеніші проблеми підлітків та їх вирішення”

 1. Таке враження,що читаєш станню 5річної давнини!Ні слова про нагальну проблему необмеженого доступу для придбання в інтернет аптеках дешевих сильних антидепресантів,,що зараз дуже круто серед вікової категорії 12-17р.І батькам нереально зрозуміти істину причину змін у поведінці і здоров’ї.Психологи,наркологи,поліція і соц,служби реально допомогти не можуть.У нас навіть тести тільки тільки на наркотики,тому ранню діагностику батьки самотужки не можуть провести.І узнають про це вже у реанімації відділення токсикології.І навіть після лікарень безвихідь-залишаються сас на сам з цим горем.Молоде покоління гине,а Уряду байдуже!

  1. аке враження,що читаєш станню 5річної давнини!Ні слова про нагальну проблему необмеженого доступу для придбання в інтернет аптеках дешевих сильних антидепресантів,,що зараз дуже круто серед вікової категорії 12-17р.І батькам нереально зрозуміти істину причину змін у поведінці і здоров’ї.Психологи,наркологи,поліція і соц,служби реально допомогти не можуть.У нас навіть тести тільки тільки на наркотики,тому ранню діагностику батьки самотужки не можуть провести.І узнають про це вже у реанімації відділення токсикології.І навіть після лікарень безвихідь-залишаються сас на сам з цим горем.Молоде покоління гине,а Уряду байдуже!

 2. Юних українців нині атакують найперше на ідеологічному фронті.
  Там найбільша небезпека!
  Для цього п’ята колона в Україні використовує псевдоісторичні реконструкції з окультною начинкою, не пояснюючи суть справи.
  Читайте цікаве про події у Рівному – “Оствиця, навіщо українцям окультизм князів Любомирських?” – https://www.museum-ukraine.info/?p=9744

 3. Добрий день. Дуже же сподобалася Ваша стаття. І багато в чому допомогла мені, як мамі підлітка. Але є одна проблема, яку не можу вирішити, і в статті мало про це написано. Дуже знизилася успішність в школі.Підкажіть, будь ласка, як вирішити правильно цю проблему.

 4. Таке враження,що читаєш станню 5річної давнини!Ні слова про нагальну проблему необмеженого доступу для придбання в інтернет аптеках дешевих сильних антидепресантів,,що зараз дуже круто серед вікової категорії 12-17р.І батькам нереально зрозуміти істину причину змін у поведінці і здоров’ї.Психологи,наркологи,поліція і соц,служби реально допомогти не можуть.У нас навіть тести тільки тільки на наркотики,тому ранню діагностику батьки самотужки не можуть провести.І узнають про це вже у реанімації відділення токсикології.І навіть після лікарень безвихідь-залишаються сас на сам з цим горем.Молоде покоління гине,а Уряду байдуже!

 5. Корисна стаття. Є проблема в доньки. Психологи і психотерапевти допомогти не можуть. Перейшли в нову школу в 5-тому класі і з того моменту донька не спілкується з однолітками. Понад трьох років вона взагалі не йде на контакт ні з ким з дітей. Зі мною і чоловіком в неї нормальні спокійні стосунки, але в житті вона асоціальна, при цьому вже пропила рік антидепресанти, з неї працювали психотерапевти і нічого з результату немає. Вона немов не може спілкуватися нічим не цікавиться і не йде на контакт ні з ким з дійте. Що робити з цією проблемою?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.